Dövme

DÖVME TARİHİ

Hintler, Japonlar, Amerika Yerlileri ve Afrika’daki bazı kabileler dövmeyi bir süs olarak yapmış olsalarda pek çok toplumda dövmenin hastalıklara ve kötü ruhlara karşı koruyucu bir tılsım (nazarlık) olarak uygulandığı, bireyin toplumdaki konumunu (köle, efendi, ergen, işçi, asker) vurgulamak için kullanıldığı bilinmektedir.

Dövme yapma geleneği hayli eskidir. MÖ 2000’lerde Antik Mısır toplumunda dövmenin yapıldığı mumyalardan anlaşılmıştır. Mısırlıların dışında Britonların, Galyalıların ve Trakların da dövmeleri vardı. Antik Yunanlar ve Romalılar, “barbarlara özgü bir uğraş” saydıkları dövmeyi suçlular ile kölelere yaparlardı. Hıristiyanlar, bedenlerine İsa’nın adını ya da haç desenleri taşıyan dövmeler yaptırmışlardır. Aradan yüzyıllar geçince Avrupalılar dövmeyi unuttular. 18. yüzyıl sonlarında denizaşırı gezilerde Amerika Yerlilerinde ve Polinezyalılarda dövmeyle yeniden karşılaştılar. Avrupa dilleri, dövme karşılığı olan tattoo sözcüğünü Tahiti dilindeki tautau kelimesinden almıştır. Dövme 20. yüzyılın başlarından sonra, özellikle denizciler arasında yaygınlık kazandı. Romantik duyguları, yurtseverliği ya da dindarlığı belirtmek amacıyla dövme yaygın olarak kullanıldı ve günümüzde de kullanılmaktadır.

Dövme yapımında değişik yöntemler kullanılır. Bir tür dövmede sivri uçlu kemik, boynuz ya da çelik iğne deriye hafifçe batırılır ve açılan delikler boyayla doldurulur. Açılan deliklerden boyaya batırılmış iplik geçirilerek de dövme yapılabilirdi.
Günümüzde modern yöntemler ile yapılan dövme ise, yukarıda bahsedilen yöntemlere nazaran daha az acır ve sağlık açısından zararsız olan boyar maddeler ile yapılır. Dövme yapımında kullanılan makineler sayesinde yüksek devirle girip çıkan iğne düzeneği deri üzerinde bir kalemle çizim yapılıyormuş gibi rahat ve daha az hatalıdır.

 

DÖVME VE HİJYEN

Günümüzde dövme stüdyolarında kullanılan malzemelerin çoğu tek kullanımlık veya her kullanımdan sonra steril edilmiş olarak kullanılmaktadır . Gerekli temizlik ve sterilizasyonun yapılması hem dövme yaptıracak kişinin sağlığı hemde dövme sanatçısının sağlığı açısından son derece gereklidir .

Dövme işleminden önce dövme sanatçıları stüdyolarının rutin temizliğini yapar ,makinalarının çıkarılabilir parçalarını sterilize eder , kişiye özel tek kullanımlık ucu dövme yaptırmak isteyen kişinin önünde hijyenik paketinden açar. Kullanılacak boyalar tek kullanımlık boya kaplarına doldurulur. Günümüzde kullanılan boyaların çoğu yüksek kalite standartlarında organik boyalar olup sadece dövme işlemi için özel olarak üretilmiştir. Dövme yapıldıktan sonra tek kullanımlık olan tüm parçalar tıbbı atık kutusuna koyular imha edilir.

Dövme yaptıracak kişilerin dövme sanatçısının yukarıda yazan temizlik ve hijyen kurallarına uyup uymadığı, kullandığı boyanın kaliteli ve tarih sorunu olup olmadığı , gerekli sertifikalarının olup olmadığını kontrol etmeleri kendileri için daha güvenli olacaktır.

 

DÖVME YAPTIRMADAN ÖNCE

Yaptıracağınız dövme ömür boyu vücudunuzda kalacağı için ilk olarak yaptırmak istediğiniz dövme modelini iyi seçmeniz gerekiyor.

Modelinizi seçtikten sonra dövme sanatçınızı seçmeniz gerekiyor. Bunun için daha önce yaptığı modellere bakıp , yüzyüze konuşmanızda fayda var .

Dövme yaptırmadan 1 gün önce yaptırılacak bölge tüylerden temizlenmeli ve nemlendirici bir krem ile ( Optimus önerilir) yumuşatılmalı .

Dövme işlemi yaptırmaya aç gitmemeniz gerekiyor. 1 saat öncesinde birşeyler yemelisiniz.

Dövme işlemi öncesinde kan sulandırıcı ilaç veya içecekler içmemeniz gerekiyor.

Dövme yaptırmaya gittiğiniz gün uykunuzu almış olarak gitmelisiniz.

Hasta ve vücut direncinizin düşük olduğu bir gün asla dövme yaptırmayın.